Ağız Hijyeni Nedir?

ağız hijyeni hakkında bilgiler

Ağız hijyeni ağız içi boşluğu, dişler, diş etleri ve dilin temizliği için yapılan bakımların tamamına denilir. Sağlıklı diş ve ağız içi için dişleri fırçalamak, diş ipi gargara en temel ağız hijyeni uygulamalarından biridir. Etkili ve doğru bir ağız temizliği sonrasında bakterilerden arınan ağız için koku oluşumu da ortadan kalkar.Etkili temizlik yapılan dişetleri pembe renklidir. Dişi fırçalarken kanama oluşmaz.

Ağız hijyeni hakkında sıkça sorulan sorular

Ağzı ve diş bakımı hakkında sıkça sorulan sorular eşliğinde sizlerde sağlıklı ve doğru bir ağız hijyeni hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ağız ve diş sağlığının temel kuralı yılda 2 defa diş hekimi kontrolüne gitmektedir.

En doğru diş fırçalama tekniği nasıldır?

Diş fırçası 45 derecelik bir açı ile diş eti birleşimine yerleştirilmelidir. Fırçanızın kıl uçlarının aynı yerde olması gereklidir. Küçük daireler çizerek diş fırçanızı hareket ettirmelisiniz.Bu hareketi her diş üzerinde tekrarlamalısınız. Alt ve üst dişlerinizin çiğneme yüzeylerini temizlemek için ise diş fırçanızı ileri geri hareket ettirerek temizlemelisiniz.Diş temizliğinin yanı sıra dil temizliği de ihmal edilmemelidir. Bu işlem için diş fırçanızın arka kısmında yer alan bölge ile dilinizi temizleyebilir veya dil için satılan fırçalardan temin edebilirsiniz.

Yanlış fırçalama dişlere zarar verir mi?

Öncelikle dişleri sert fırçalamak daha iyi temizlik yapar düşüncesi tamamen yanlış bir inanıştır. Dişleri sert ve yanlış bir şekilde fırçalamak diş eti çekilmesi, hassasiyet ve diş yüzeyinde madde kayıplarına neden olur. Doğru bir temizlik işlemi yapılmadığı için de diş çürükleri oluşur. Ağız hijyeni konusu kişinin günlük yaşamındaki en iyi alışkanlıklarından biri haline gelmelidir.

Diş ipi nasıl kullanılır? 

Diş ipi dişlerinizi fırçaladıktan sonra kullanılması gereken en etkili ağız hijyeni yardımcılarından biridir. Diş ipini iki elinizin işaret parmağına dolayarak kullanmalısınız. Diş ipini dişlerinizin arasından yavaşça geçirerek ve kontrollü şekilde dişin etrafında c harfi çizecek şekilde ileri- geri-yukarı- aşağı şekilde hareket ettirerek ara yüz temizliği yapılır. Bu işlemi her diş için tekrarlamalısınız.

Ağız bakım suyu tek başına yeterli midir?

Ağız bakım suları hiç bir zaman yeterli değildir. Dişleri fırçaladıktan ve diş ipi kullandıktan sonra ağız bakım suları ile desteklemek doğru bir kullanım olacaktır. Ağız hijyeni bakımından oldukça önemli olan bu rutin işlemler doğru tekniklerle kullanıldığında bir çok sorun ortadan kaldırılmış olur.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.