Zirkonyum Protezler

f56c8c092883cf760bee

Zirkonyum protezler porselen köprü ve protezlerin alt yapısında olan gri metalin yerine kullanılan beyaz maddedir. En fazla estetik amaçlı beyazlatma işlemi sonuç alınamayan işlemlerden sonra tercih edilen bir diğer seçenektir.

Zirkonyum Protezler

Zirkonyum protezler İnsanlar her an birbirleriyle iletişim içerisindedir. Özellikle sıcak bir gülümseme ifade edilmek istenen bir çok şeye vesile olur. Güzel bir gülüş ağız ve diş sağlığı, yapısıyla alakalıdır. Bir çok insanda gülerken elleriyle ağzı kapatma refleksi gelişmiştir. Bu durumda kişinin kendine olan öz güveni kaybolmaktadır. Zirkonyum protezler dişlerinde herhangi bir problem olmamasına rağmen beyaz dişlere kavuşmak için başvurulan yöntemlerden biridir. 1700 yıllarda keşfedilen zirkonyum metalinden elde edilen beyaz renkli ısıya dayanıklı ışık geçirdiği için şeffaf ve doğal görünümlü bir diş elde edilmektedir. Metal destekli protezler günümüzde ekonomik olduğu için daha fazla tercih edilmektedir. Metal desteksiz protezlerden zirkonyum protezler bu gruba dahildir. Doğal dişlere en yakın protez grubundadır. Zirkonyum protezlerin avantajları;

  • Bütün dişlerde güvenle kullanılabilir
  • Bu protezlerin alt yapıları bilgisayar destekli cad cam sistem ile el değmeden tam uyumlu olarak üretilir
  • Işığı çok iyi desteklediği için metal altyapılı porselenlere nazaran çok estetiktir
  • Zirkonyum metalı ağzı ve diş etlerine dosttur
  • Diş eti çekilmelerinde dişeti sınırında siyah çizgi ortaya çıkmıyor çünkü alt yapısı da beyaz renklidir
  • Doğal dişlere en yakın dişlerdir
  • Bilgisayar ortamında üretildiği için hata payı sıfırdır

Dezavantajları ise fiyat açısından pahalı olmaları ve ön dişler dışında başka köprülerde kullanılmıyor olmaları. Metal içeriği olmadığı için herhangi bir tat oluşturmaz ve kokuya sebep olmaz. Pürüzsüz ve kaygan bir yüzeye sahip olduğundan plak oluşumuna neden olmaz çay ve kahve gibi renk veren içeceklerden etkilenmez.  Renkleri sabit kalır. Bu dişlerin bakımı da normal dişler gibi günde iki kere fırçalanır. 6 ayda bir diş hekimi kontrolleri ilerde oluşabilecek problemlerin önüne geçmektedir. Malatya zirkonyum hizmetimiz ile, düzenli kontrol ve bakım ile uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Zirkonyum Porselenler Nasıl Yapılır?

Zirkonyum porselenler dişler kesildikten sonra var olan dişlerin yapısı üç boyutlu bilgisayar ortamına aktarılır. Bu tarama iki türlüdür. İlkinde ağız içinde uygulama yapılacak bölgedeki dişler kesilir kesilmez ağız içi kameralar ile dişlerin durumları bilgisayara aktarılır. Bu işlemden sonra planlama yapılır ve cam cad işlemi uygulamaya başlanılır. Diğer yöntemde ise dişler kesilir ve ölçü alınır bu ölçüler özel aletler ile taranır ve dijital ortama aktarılır. Bundan sonra zirkonyum porselenin hazırlanması için laboratuara gönderilir. Bu işlemden sonra zirkonyum porselen artık hazırdır. Zirkonyum porselen tercih etme nedenleri arasında en önemlisi doku dostu olmasıdır. Ağız içinde çok uzun seneler kalmasına olanak sağlar. Dayanıklılık ve sağlamlık bakımından oldukça güçlüdür. Işık geçirgenliği sayesinde ise doğal diş görüntüsüne yakın bir estetik görünüş ortaya çıkmaktadır.

Copyright 2006 - 2018 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ. Tüm hakları saklıdır. Kurumsal Çözüm & SEO