Pedodonti (Çocuk Kliniği)

e1663acc4b54d3107cfe

Pedodonti bebek, çocuk, ergen ve engelli hastaların ağız ve diş sağlığının korunması tedavisi ve teşhisinden sorumlu olan diş hekimliği uzmanlık dalıdır. Kısaca çocuk diş hekimi demektir. Pedodontist çocuğun doğumundan ergenlik dönemine kadar tüm dişlerin tedavisini üstlenir.

Pedodontist 5 yıllık bir eğitimden sonra 4 yıl pedodonti ana bilim dalında eğitim alır. Süt ve daimi dişlerin flor uygulaması, fissür örtücü ile çürükten korunması, kanal tedavisi, diş çekimi, parmak emme gibi alışkanlıkların bırakılması gibi bir çok tedavi şeklini uygular. Süt dişleri çocugun düzgün beslenmesi ve kalıcı dişler için yer tutması görevleri vardır.

Erken diş kayıplarında yer tutuculuk için ayrı bir tedavi uygulanması gereklidir. Pedodonti alanının ilk görevi dişsel sorunların oluşmasını engellemek ve önlemler almak çocukları çürüksüz bir gelecek sağlamaktır. 1. yaş gününden sonra çocuğun düzenli olarak hekim kontrolünde olması sağlanmalıdır. Pedodontik tedavilerdeki başarıların en önemli faktörü hekim ve çocuk arasındaki iletişimdir. Bu ilişki sayesinde çocuğun korku ve endişesi azaltılarak kendini güvende hissetmesi sağlanır. Pedodonti tedavi uygulamaları;

  • Fluorid uygulamaları
  • Fissür örtücü uygulaması
  • Yer tutucu tedavileri
  • Beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi
  • Süt ve daimi dişlerin tedavileri
  • Ağız ve diş bakımı

Süt dişleri de kalıcı dişler gibi tedavi edilmelidir. Nasıl olsa düşecek düşüncesi ile tedavi edilmeyen süt dişleri ileride çıkacak olan daimi dişlerin gelişimi ve kemik yapısında ciddi sorunlara neden olmaktadır. Bebeklerde 6. aydan itibaren süt dişleri sürmeye başlar. Bu durum dişlerde kaşıntı, salya akıntısı, huzursuzluk, ishal ve ateş gibi durumları ortaya çıkarır. Huzursuzlukların geçmesi için eczanelerde satılan diş pomat ve jelleri kullanılabilir. Dişler çıktıktan sonra ağız ve diş sağlığı çürük oluşmasını engellemesi açısından gazlı bez veya tülbent yardımı ile dişler temizlenmelidir. 1 yaşını aşmış çocuklarda ise yumuşak diş fırçaları macun kullanmadan ebeveyn yardımı ile temizlenmelidir. Yalancı emzik, bal,şeker gibi gıdalara batırılma malıdır. Gece son verilen mama veya süte şeker ilavesi yapılmamalıdır. Bir çocuk 1 yaşına girdiği halde dişleri çıkmadıysa bir hekime götürülüp nedeni araştırılmalıdır. Süt dişleri tamamlanmış çocuklarda alt ve üst çenede 10 adet olmak üzere toplamda 20 adet diş bulunur. Çocukta çürük ve bir sorun olmadan sık hekim ziyaretleri çocukta oluşacak hekim korkusunun engellenmesi açısından oldukça önemlidir.

Copyright 2006 - 2017 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ. Tüm hakları saklıdır.