İmplant Uygulamaları

İmplant uygulamaları son dönemlerin en trend ve başarılı tedavi modellerinden biri olmuştur. İmplant; eksik bir veya birden fazla dişin yerine çene kemiğine açılan oyuğun içine yerleştirilen yapay diş köklerine denilmektedir. İmplant uygulamaları avantajı doğal diş fonksiyonlarına en yakın tedavi şekli olmasıdır.

6bca41268bc9d4eeaf98

İmplant Uygulamaları Süreci Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İmplant uygulamaları vücudumuza fonksiyon görmesi ve belli bir işlevi yerine getirmesi için implant merkezlerinde yapılan bir protezdir.Diş implantı ise gerçek dişlerin yerine, onların işlevlerini görmesi için, yerleştirilen yapay bir protezdir. İmplant, iki parçadan oluşmaktadır ve titanyum esaslı malzemeden yapılmaktadır. Bunlar kök parça (yapay parça), diğeri ise dişin özünü oluşturan üst tabakasıdır.

Üst parçasıdır. İşlevini tamamen kaybetmiş dişin çekilmesinden hemen sonra bu alana bir yuva oluşturulur. Oluşturulan bu yuvaya implantın temelini oluşturan kök parça yerleştirilir.

Kök parçanın yerine tam olarak oturabilmesi için geçecek süre hastadan hastaya göre değişmektedir. Bu süre ortalama 3 ile 5 ay arasındadır. Bu sürenin dolumuna kadar hasta bu alanda dişsiz kalmaktadır.

implant

Aradan geçen süre zarfında, 3 ile 5 ay, yeterli bir kemik kaynaşması sağlanmışsa bu defa implantın üst kısmı yapılmaktadır. İmplant dişleri çoğunlukla diş eksikliği olan hastalara veya protez diş kullanan hastalara daha estetik ve daha rahat bir kullanım sunmak amacıyla diş hekimleri tarafından önerilmektedir.

Bunun yanı sıra ağzında hiç dişi olmayan hastalara da sabit bir diş protezi sunmak amacıyla yapılmaktadır.Diş implantlarının çapları da hastanın ağzındaki kemik yapısına göre, çene yapısına göre, uygulanacağı alanın genişliğine göre değişiklik gösterebilmektedir. Yapılacak implantın çapını, uzunluğunu, büyüklüğünü daha önceden çekilen panaromik filmler, 3 boyutlu filmler, incelemeler ile hesaplanıp başarılı bir şekilde implantlar yerleştirilmektedir.

Başarılı İmplant Uygulaması Nasıl Sağlanır?

İmplant uygulamaları yapılmadan önce ağız ve diş etlerinde var olan tüm sorunlar tedavi edilmelidir. Sağlıklı ve başarılı bir implant uygulamasının yapılabilmesi için ağzı içindeki tüm sorunlar ve diğer tedaviler bitirilmelidir.

Sağlıklı bir beslenmenin temelinde de diş sağlığının önemi yatmaktadır. İmplant tedavisi dişin doğal fonksiyonlarına en yakın tedavi modeli olduğundan istenileni yiyebilme sonucu sağlıklı beslenme sağlanmaktadır. İmplant tedavisi günümüzün en başarılı ve uzun süreli tedavi modelidir. 35 yıllık implantlar olduğu bilinmektedir.

dental-implant

Hastanın genel sağlık durumu implantın başarılı olmasında çok etkilidir. Diş hekimi gereken durumu analiz yaptıktan sonra implant uygulamasını uygun görürse tavsiye eder.

Kliniğimizde uyguladığımız implant tedavisi konusunda başarı oranımız %98 dolaylarındadır. Yeni teknolojileri takip ederek en başarılı tedavileri hastalarımıza uygulamaktayız.

İmplant Uygulamasının Avantajları

İmplant uygulaması avantaj bakımından oldukça yüksektir. En büyük avantajlarından biri ise dişinizin anatomisini korumasıdır. Bu diş kayıplarında ortaya çıkan kemik küçülmesi ile bağlantılıdır.

  • İmplantlar çene kemiğinizin korunmasına yardımcı olur
  • Yüz şeklinizin bozulmamasını sağlar
  • Dişlerinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur
  • Eksik dişin yan komşu dişlerine zarar vermez
  • Yeme ve çiğneme fonksiyonları konusunda doğala en yakın tedavi modelidir
  • Köprülere göre daha uzun süreli tedavi modelidir
  • İmplant uygulamasında başarı oranı %100 yakındır
  • Sağlıklı beslenme istediğini yiyebilme rahatlığı yaşanır

Bunların yanında var olan dezavantajları da bulunmaktadır. Bunlar avantajları kadar büyük olmasa da hastadan hastaya değişen şekilde önemli olabilmektedir.

implant-tedavi

Örneğin implant uygulamasında iyileşme süreci diğer tedavilerden daha uzun sürer. Fakat uzun bir süreçten sonra oldukça sağlam ve çok uzun süren dişlere sahip olursunuz. Diğer dezavantaj ise pahalı bir tedavi modeli olmasıdır. Her cerrahi işlemde olduğu gibi bazı riskleri de bulunur. Bu konular diş hekimi ile detaylı konuşularak bilgi alınabilir.

İmplant Sürecinde Hastaların Dikkat Edilmesi Gerekenler

İmplant tedavi süreci tamamen sabır isteyen bir süreçtir. İmplant tedavisinin süreci bir çok hastanın gözünde büyütülen bir durumdur. Bu sürecin uzun olmasının nedeni sağlıklı ve kalıcı implant tedavi için oldukça önemlidir.

Tedavi boyunca dişlere zarar verecek her şeyden kaçınmak gereklidir. Yiyeceklerin sert ve çok katı olmamasına dikkat edilmelidir.Dişte baskı oluşturacak her durumdan kaçınılmalıdır. Tedavi sürecinde doktor kontrolü ihmal edilmemelidir.

İmplant tedavisinde detaylar hekim tarafından hastaya kontrollü şekilde bildirilir. Bu süre zarfında dikkat edilmesi gerekenler ve uygulanması gerekenleri sizler için diş hekimiz bildirir.

Copyright 2006 - 2018 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ. Tüm hakları saklıdır. Kurumsal Çözüm & SEO