İmplant Tedavisi Nedir

implant tedavisi nedir? eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini yerine getirmek için çene kemiğine yerleştirilen genellikle titanyum maddesinden yapılan yapay diş köklerine denilir. Diş kayıplarının en büyük sorunu kemik kaybıdır günümüzde bunu engellemenin en iyi yöntemi ise implanttır.

İmplant Tedavisi Avantajları

dental implant

İmplant tedavisi nedir sorusunu cevapladıktan sonra neden implant yaptırmalıyım avantajları nedir sorularını cevaplamak aklınızdaki soru işaretlerinin giderilmesi açısından önemlidir.  İmplant bir çok avantaja sahiptir.. Birincil avantajı çok uzun yıllar herhangi bir sorun yaratmadan ağızda kalmasıdır. Bilinen en uzun implant kullanım süresi 40 yıldır. Günlük bakım yapıldıktan sonra sizlerle çok uzun yıllar doğal dişlerinize en yakın çiğneme fonksiyonları çok iyi rahatsızlık vermeyecek bir tedavi şeklidir. Diş hekimliğinin günümüzdeki en önemli buluşlarından biridir. Tek diş kayıplarında dahi oldukça başarılı olmakta komşu dişlerde herhangi bir restorasyon yapmadan uygulanabilmektedir. Malatya implant en iyi koşullarda kaliteli malzeme hijyenik ortamda hastalara oldukça yüksek avantajlar sağlamaktadır.Sağlam ve iyi bir tecrübe ile yapılmış implantlar ileride herhangi bir sorun teşkil etmezler. Malatya implant tedavisinde alanında en iyi olarak implant yaptırmanın avantajları oldukça fazladır;

  • İmplant yaşam kalitesini artırır
  • Protezin çıkma korkusu olmadan güvenle konuşabilmenin ve yemenin rahatlığı yaşanılır
  • Kemik kayıplarının önüne geçerek kemik erimesini engeller
  • Konuşmayı düzenlerken ağız kokusunu da ortadan kaldırır
  • Çiğneme fonksiyonlar aksamadığı için daha sağlıklı beslenilir
  • Estetik açıdan daha güzel bir yapıya sahip olduğundan öz güveni tamamlar
  • Yüksek bütçeli olmasına rağmen çok uzun yıllar sorunsuz kullanım sağlar

İmplant vidaları belirli bir ölçüde olduğundan çene kemiği en uygun olan kişilerde güvenle uygulanabilir. Genel sağlık durumu iyi olan herkeste güvenle uygulanabilir. Diş kaybı olan her durumda ister tek diş isterse tüm dişlerde güvenle uygulanabilir. Malatya implant alanında en iyi tedavi merkezi olan özel esdent ağız ve diş sağlığı merkezi güvenle müşterilerin ortalama %98 inde memnuniyetle tedaviyi uygulamaktadır. İmplant lokal anestezi ile uygulandığından tedavi aşamasında herhangi bir ağrı hissedilmez tedavi sonrası akşam normal ağrı durumu olabilir bu sıkıntıda ağrı kesiciler ile çözülmektedir. İmplant tedavisi süresi hastanın durumuna göre 2 ile 5 ay gibi bir sürede bitmektedir.

İmplant tedavilerinde uzun ömürlü bir diş isteniliyorsa ağız ve diş bakımına oldukça özen gösterilmelidir. Kullanılan malzemelerin ithal ve son teknoloji ile üretilmesinden dolayı fiyatları pahalıdır. Fakat uzun ömürlü olduğundan diğer tedaviler gibi 3 5 yılda bir para harcamanızı gerektirmez. ödediğiniz paranın hakkını fazlasıyla vermektedir. İmplant titanyum malzemeden yapıldığı için ağzı içindeki organizmalar ile oldukça uyumludur bu durumda implantın reddedilmesi oldukça minimal bir ihtimaldir.

İmplant Tedavisi Uygulama Aşamaları

implant tedavisi nedir avantajları nelerdir

İmplant tedavisi iki aşamadan oluşur bunun ilki cerrahi aşama diğeri ise üst protez aşamasıdır. İmplantın kemiğe yerleştirilme süresi her bir tanesi için ortalama 30 dk kadar bir süredir. Toplam işlem süresi kemiğin yapısı, hastanın genel durumu ve uygulanacak işlem sayısına göre farklılık göstermektedir. İmplant tedavisi işlemleri genellikle lokal anestezi anestezi altında uygulanır fakat bazı durumlarda genel anestezi yada sedasyon uygulaması ile yapılabilmektedir.

Lokal anestezi altında yerleştirilse dair her hangi bir ağrı hissedilmez. İmplant hastalarının en merak ettikleri durum ağrı hissedecek olmalıdır. Lokal anestezi ile uyuşturulma sonrası diş hekiminiz istediği uygulamayı yapar ve siz asla ağrı hissetmezsiniz. Operasyondan 3 saat sonra biraz ağrının olacaktır.

Bu ağrı şiddeti kişiden kişiye göre değişiklik gösterse de dayanılmaz şiddette değildir ve bir ağrı kesici ile ağrılar dindirilebilir. İmplantlar uzman bir diş hekimi eli ile çene kemiğine yerleştirildikten sonra canlı dokular ile kaynaşması açısından 3 4 ay arası değişen bir zamana ihtiyaç duyulur.Bu süre tamamlandıktan sonra üst kısım olan protezler 1 hafta gibi kısa bir sürede tamamlanır. Kök olan implantların üzerine yerleştirilecek olan  protezler gerek görülürse 3 boyutlu planlama sistemi ile önceden ayarlanabilir. İmplant yapılırken çene kemiğinin yetersiz olması durumunda yapay kemik greftleri yerleştirilir. Özellikle implant tedavisinde çene kemiği yetersizliği oldukça önemli bir konudur. Eklenen yapay kemikler 6 ay gibi bir sürede gerçek kemik yapısına dönüşürler. Ayrıca vücudun başka yerlerinden alınacak kemik parçası ile çene kemiği güçlendirilebilir.

İmplant ve Çene Tomografisi Önemi

İmplant ve çene tomografisi önemi oldukça fazladır. İmplant yapılacak bölgede ne kadar hacim var tomografi sonucu ile öğrenilmektedir. İmplant tedavisinin başarılı olmasında çene kemiğinin yüksekliği, en ve boy oldukça önemli etkenlerdir. Diş tomografisi çekilerek 3 boyutlu protez planlaması da yapılır. Her durumda hekim tomografi istemeyebilir. Cerrahi komplikasyon riski bulunan implant hastaları için tomografi çekilmesi zorunludur. İmplant  tedavisi nedir avantajları ve uygulama aşamaları nelerdir sizlere anlatmaya çalıştık.  daha detaylı bilgilendirme için mutlaka kliniğimizi ziyaret etmeli diş hekimlerimizden detaylı bilgi almalısınız. İmplant tedavisi nedir sorusunu anlaşılacak bir biçimde anlatmaya çalıştık.

Copyright 2006 - 2017 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ. Tüm hakları saklıdır.