Endodonti (Kanal Tedavileri)

b645ae2fc595cc216b16
Endodonti dişlerde bulunan kök kanallarının dişin en iç kısmındaki pulpanın yani sinir dokunun alınmasına denilir. Diş köklerinin içindeki kanalları genişletip dezenfekte ederek doldurulmasını sağlayan diş hekimliği alanıdır. Dişin mine ve dentin tabakasının altında bulunan dişin canlılığını koruyan pulpanın iltihaplanması sonucu dişlerdeki sinir ve damarların alınması tedavi işlemine denilmektedir.

Endodonti tedavisi pulpa diş kökü kanalı içerisindeki yumuşak dokunun enfeksiyon kapması ve canlılığını yitirmesi durumlarında uygulanan bir tedavi şeklidir. Oluşan enfeksiyon bir çok kötü sonuç doğurmaktadır, çürüme, uygulanması gereken bir çok tedavi şekli, dişlerde çatlama ve yarık oluşması bunlardan bir kaçıdır. Eğer pulpada oluşan enfeksiyon tedavi edilmezse ciddi diş ağrılarına ve apseye neden olmaktadır.

Ağrı, sıcak ve soğuk hassasiyeti, dokunma ve çiğneme sonrasında hassasiyet, dişte meydana gelen renk değişimleri kanal tedavisi ihtiyacını göstermektedir. Bunun yanında kanal tedavisini gösteren herhangi bir semptom da yaşamayabilirsiniz.

Endodonti Tedavisi

Hekim pulpanın iltihap kapmış kısmını çıkararak kanalı temizleyerek yeniden şekil verir. Daha sonra oluşan boşluklar doldurularak sızmayı önleyecek duruma getirilir. Daha sonra dişinizi korumak amaçlı taç veya benzeri restorasyonlar uygulanır. Bu uygulamadan sonra dişleriniz işlevlerini kaldığı yerden devam ettirir.

Modern teknikler ve anestezi ile birlikte kanal tedavisi sırasında herhangi bir ağrı hissetmezsiniz. Tedavi sonrası bir kaç gün dişinizde hassasiyet hissedebilirsiniz bu hassasiyetin giderilmesi için hekiminiz reçeteli yada reçetesiz bir takım ilaçlar önerebilir.

Tedavi edilen dişinizde devam eden ağrı ve hassasiyet var ise bu durumu hekiminize mutlaka danışmanız gerekmektedir. Hekim dişinizi inceleyerek röntgen görüntü alır  sonra lokal anestezi ile uygulama yapılacak bölgeyi uyuşturur. Bölgenin uyuşması ile birlikte küçük diş hekimi aletleri ile pulpa alanından temizleme yapar.

Kök kanalı temizliğinden sonra tekrar şekillendirme ve dolgu işlemi yapılır. Diş dolgu işleminden sonra dişçinizi tekrar ziyaret ettiğinizde dolgunun üstüne restorasyon yaparak dişin tüm işlevlerinin yeniden çalışması sağlanmış olur. Restore edilmeden önce o bölge ile çiğneme ısırma işlemi yapmanız pek sağlıklı değildir. Tüm işlevini kazanmadığı için hasarlara açık bir alandır. Bu konuda hekiminiz size önerilerde bulunacaktır. Endodonti tedavisi doğal dişler kadar uzun süreli olarak kullanılmaktadır.

Copyright 2006 - 2017 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ. Tüm hakları saklıdır.